Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Miejcie odwagę być świętymi! – rekolekcje dla młodzieży

Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć? Są między nami, w szkole i w pracy. Na początku Wielkiego Postu, w dniach od 3 do 5 marca br. w michalickiej parafii Trójcy Przenajświętszej w Szydłowicach odbyły się rekolekcje powołaniowe Miejcie odwagę być świętymi! W spotkaniu uczestniczyła blisko 30-osobowa grupa młodzieży z michalickich parafii na Białorusi: po kilka osób z Mińska, Gatowa, Wasiliszek i najliczniejsza grupa z Szydłowic. Trzydniowe rekolekcje przygotował i poprowadził ks. Jan Juszko CSMA, a z pomocą przyszły mu dwie siostry zakonne: s. Eligia Artemiuk ZMBM i s. Antonina Lisowska CSSMA. To one przybliżyły postacie św. Siostry Faustyny i Sługi Bożej Matki Anny Kaworek, a ks. Jan mówił o . Bronisławie Markiewiczu.

Po wstępnej integracji, rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą, później była uczta dla ciała – kolacja i na zakończenie dnia Droga Krzyżowa.

Sobotni program był bardzo wypełniony: dwie konferencje nt. świętości, Eucharystia, koronka do Miłosierdzia Bożego, nabożeństwo z racji I soboty miesiąca połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu. Udało się także obejrzeć ciekawy film pt. „Bóg nie umarł 2”, który dotyka zagadnienia walki o prawdziwą wiarę, tak potrzebną do świętości. Był czas na wspólną rekreację w kawiarence parafialnej, gdzie młodzież grała w bilard, piłkarzyki, ping-ponga, szachy i warcaby.

W niedzielę młodzie ludzie uczestniczyli we Mszy świętej w kościele parafialnym wspólnie z miejscowymi wiernymi. Po Eucharystii odbyła się ostatnia konferencja oraz spotkanie podsumowujące i przygotowujące do następnych rekolekcji. Po smacznym obiedzie wszyscy rozjechali się do domów.

Świętość dziś jest nie atrakcyjna, wymagająca i ograniczająca ludzkie możliwości – tak sądzi wielu ludzi, dodając: To nie dla mnie. Tak myśląc, robią duży błąd, ponieważ wyrzekają się podjęcia walki nad sobą samym, boją się, że nie dadzą rady. Czas Wielkiego Postu to czas podjęcia walki w drodze do świętości poprzez postanowienia i wyrzekanie się dóbr niepotrzebnych dla życia oraz poprzez czynienie uczynków miłosierdzia. Święty człowiek, wszędzie gdzie jest, wnosi Boże błogosławieństwo, które słyszymy w słowach piosenki: Kto się nawróci, ten się nie smuci. Każdy święty chodzi uśmiechnięty. Miejmy i my tę radość i kroczmy drogą świętości.

Serdeczne podziękowania należy skierować do księży i sióstr za wysłanie młodzieży na rekolekcje. Szczególnie ks. Marianowi Chamienia, proboszczowi parafii, za udostępnienie plebani dla młodzieży, a siostrom zakonnym ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia za przygotowanie zaplecza noclegowego i kulinarnego.

Idziemy za czymś, co dzisiaj jest wyśmiewane,
Walczymy o coś, co jest nie akceptowane,
Pragniemy tego, co jest nie znane i nie widziane,
Dążymy drogą nam jeszcze nie znaną,
Szukamy szczęścia, radości i zdrowia,
Widzimy siebie i nam tego mało,
Potrzeba tylko nam wiary, nadziei i miłości
W drodze do świętości.

Jan Juszko CSMA