Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Sonda kosmiczna "Ks. Bronisław Markiewicz" wkrótce startuje

Gimnazjaliści z Marek budują sondę kosmiczną nazwaną „ks. Bronisław Markiewicz”. Dzisiaj odbyły się próby spadochronowe i techniczne. Sonda wyposażona jest w czujnik wilgotności i temperatury oraz czujnik ciśnienia i moduł GPS. Na pokładzie leci również radiostacja na pasmo 2 m, która wykorzysta system APRS do przesyłania na ziemię danych z czujników oraz pozycji geograficznej. Na nadawanie na tej częstotliwości konieczna jest licencja krótkofalarska. Opiekun projektu musiał zdać dość trudny egzamin aby taką licencję otrzymać. Żeby było łatwiej odnaleźć sondę po wylądowaniu na pokładzie poleci również stary telefon komórkowy, który co 15 minut wyśle sms-em współrzędne sondy (uczniowie napisali odpowiedni program). Na powierzchni sondy zamontowano też głośny buzer. Program komputerowy uruchomi go kiedy sonda osiądzie na ziemi, aby łatwiej było ją odnaleźć. Sonda niesie też dwie kamery i przywiezie zdjęcia oraz film ze stratosfery.

Sam moduł sondy jest już gotowy, chociaż w przyszłym tygodniu gimnazjaliści muszą przebudować nieco oprogramowanie (testy wykazały pewne mankamenty). Sercem sondy są dwa mikrokontrolery 8 bitowe w formie modułu Arduino Nano programowane w języku C++.

System spadochronowy spełnił swoje zadanie. Wykonano 8 prób zrzucając spadochron wraz z obciążeniem równym wadze sondy (950 gram) z 10 metrów. Pomiary wykazały, że sonda spada z prędkością ok. 2 m/s, a spadochron w pełni spełnia swoje zadanie. Wcześniej uczniowie wykonali testy systemu GPS. Jedna grupa wychodziła z wykonanym i zaprogramowanym układem. W pewnej odległości wysyłała sms-em drugiej swoją lokalizację. Druga grupa za pomoca nawigacji w komórce odnajdywała pierwszą grupę potwierdzając dokładność pomiaru. Tydzień później uczniowiue testowali system radiowy. 

Do startu sondy brakuje jeszcze balonu, który wyniesie ją na wysokość ok. 30 km oraz odpowiedniego pozwolenia od władz lotniczych (to formalność). Balon jest sprowadzany z Japonii i trochę to trwa.

W ramach realizacji projektu odwiedziliśmy Centrum Badań Kosmicznych PAN gdzie będą również śledzić radiowy ślad naszej sondy. Sonda przywiezie wyniki badań oraz zdjęcia ze stratosfery.

Pierwsze testy laboratoryjne modułu zbierania danych. Wykorzystano wyświetlacz ze starej Nokii.

Próby systemu spadochronego sondy.