Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Duch w Paprocicach - kilka ostatnich wydarzeń

We wtorek, 25 kwietnia br., w  ramach wizytacji kanonicznej, do naszej szkoły przybył bp Edward Frankowski, który mówił o cennym darze, jakim jest możliwość uczenia się, a także o istocie rodziny oraz o głębokim poczuciu wspólnoty charakterystycznej dla małej szkoły.

W dniu 18 maja, w 97. rocznicę urodzin Karola Wojtyły uczniowie wystawili montaż słowno-muzyczny pt. Uczymy się wypełniać papieskie zadania. Recytowane słowa przypominały o testamencie, jaki przekazał nam papież, szczególnie wyartykułowany został przekaz: Musicie od siebie wymagać, choćby inni nie wymagali... Musicie iść przez życie drogą przykazań Bożych.

W szkole podjęto również działania wokół postaci św. Br. Alberta, który decyzją Sejmu RP został patronem roku 2017. Recytatorzy nawiązali także do tego wydarzenia przedstawiając harmonogram działań wokół postaci Adama Chmielowskiego.

W szkole znajduje się galeria portretów Świętego wykonanych przez uczniów. Św. Brat Albert to postać wyjątkowa dla środowiska Paprocic, gdyż jest patronem kaplicy, która stanowi nie tylko miejsce modlitwy, ale dla uczniów jest miejscem, gdzie mogą pochwalić się rękodziełami tematycznie związanymi ze świętami religijnymi i prezentacją programów artystycznych, jak w niedzielę 11 czerwca, gdzie na Mszy św.  mogliśmy usłyszeć teksty przekazywane przez naszych uczniów o św. Janie Pawle II, czy czynnym udziałem
w uroczystościach odpustowych celebrowanych w kaplicy pw. Świętego Brata Alberta w dniu 18 czerwca przez ks. Mirosława Kuczałę CSMA. Uczniowie śpiewali pieśni przy akompaniamencie Angeliki Kwiatkowskiej i służyli przy ołtarzu podczas liturgii. Ks. Mirosław przybliżył nam postać św. Br. Alberta, mocno artykułując to, iż Adam Chmielowski, który mógł żyć w dostatku, wszedł w środowisko ubogich, by móc im dać pomoc, którą rozszerzył zakładając zakon albertynów i albertynek. Wzywał nas kaznodzieja, aby być dobrym jak chleb – ponieważ  takim był św. Albert, który habit miał szary i sztywny, przetyczką drewnianą spięty – w spojrzeniu jasność dziecięcą, dobroć i ciszę – jak święty.

Tu wszystko się zaczęło… – słowa naszego rodaka, wypowiedziane w rodzinnym mieście wskazują na Święto Rodziny, które na stałe weszło do tradycji naszej szkoły, a które to odbyło się 1 czerwca. Spotkanie dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń. Rodzice ze wzruszeniem słuchali programu z okazji Dnia Matki i Ojca. Wspólne grillowanie wytworzyło dobry klimat do swobodnych rozmów, a rozgrywki sportowe i zabawy na placu zabaw pokazały jak można spędzić czas z pożytkiem dla rodziny i zdrowia.

Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie trzeba przyswajać materiał  dydaktyczny z różnych przedmiotów, ale także miejsce dające bogactwo duchowe, bogactwo, które kształtuje tożsamość narodową.