Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Arcybiskup Rygi Zbigniew Stankiewicz w Mińsku-Łoszycy

W niedzielę, 1 października, w parafii Matki Bożej Różańcowej w Mińsku została odprawiona uroczysta Msza święta, której przewodniczy arcybiskup Rygi Zbigniew Stankiewicz. Uroczystość z udziałem tak wysokiego rangą hierarchy mogła się odbyć dzięki temu, że w miniony czwartek, 28 września br., w Mińsku rozpoczęło się doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). W niedzielę wielu kardynałów, arcybiskupów i biskupów udało się do mińskich parafii, by celebrować liturgię i spotkać się z wiernymi.

Na progu parafialnego kościoła ks. Arcybiskupa serdecznie powitał ks. Proboszcz Giennadij Kucharewicz i wierni – zgodnie ze starą, białoruską i parafialną tradycją: chlebem i solą, z wyszywanymi ręcznikami i w tradycyjnych strojach. Parafianie opowiedzieli znakomitemu Gościowi o historii łoszyckiej parafii, pracy księży michalitów i budowie narodowego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. 

W homilii, arcybiskup Z. Stankiewicz, rozważając słowa Ewangelii, przypomniał zadanie każdego wierzącego: dać odpowiedź na Boże powołanie i dzięki temu rozszerzać prawdę i miłość Boga na ziemi. Podczas Mszy świętej w kościele brzmiały trzy języki: białoruski, polski i rosyjski. Oprócz języka polskiego, arcybiskup Rygi pomodlił się także po białorusku, zwracając uwagę na otwartość i serdeczność białoruskich wierzących.    

Na zakończenie Mszy świętej ks. Proboszcz Giennadij Kucharewicz w imieniu całej wspólnoty parafialnej szczerze podziękował ks. Arcybiskupowi za wygłoszone słowo i udzielone błogosławieństwo. Natomiast parafianie – na dobrą pamięć o Białorusi – podarowali Gościowi koszulę z tradycyjnym, białoruskim haftem.

Halina Abakuńczyk