Komunikat o błędzie

Notice: Undefined variable: output w business_breadcrumb() (linia 26 z /home/michalici/ftp/newDrupal/sites/all/themes/business/template.php).

Cysterna i Jeremiasz

Księże jak trudno jest wybrać wartości. Tak trudno w dzisiejszym świecie – słyszą księża, którzy pracują z młodymi ludźmi. Tylko zawsze mi zgrzyta to „dzisiaj”. Brzmi jak usprawiedliwienie, a przecież zawsze było trudno. Już Jeremiasz w drugim rozdziale grzmi w imieniu Boga: „Bo podwójne zło uczynił mój naród: opuścił Mnie, źródło żywej wody, żeby wykopać sobie cysterny, cysterny popękane, które nie utrzymują wody”.

W Palestynie woda to towar deficytowy. Często buduje się cysterny – zbiorniki wody. Często w skalach budując schodki, aby łatwiej wejść. Jeremiasz nawiązuje tutaj do kultu Baala, bożka pogańskiego, który – jak wierzono – zapewniał wodę, a dzięki niej urodzaj na polu.

Cysterna ma się tak do źródła wody żywej jak czarnoziem do piasku. Jedno i drugie to kawałek ziemi. Na obu coś wyrośnie, na jednym z nich coś w obfitości. Zwłaszcza kiedy wilgoci nie brakuje.

Popękane cysterny to obraz kiepskiego wyboru. Woda ucieka, ciągły niepokój i okłamywanie samego siebie: będzie dobrze.